Devátá část - Tokina 28-70/2.8 vs Nikkor 18-70/3.5-4.5Test obsahuje závažné chyby v realizaci, nechávám ho v původním znění + doplněný závěr objasňující v čem byla chyba. Pro výstrahu ostatním. :)Úvod

Toto srovnání přímo navazuje na původní ne příliš povedené. Základní motivací pro mě bylo zjistit, které sklo je lepší užít nač a jak moc je to důležité. V poslední době se věnuji portrétní fotografii, používám záblasky atd. Zkrátka přesně vím, jaká ohniska a clony nejvíce používam a proto jsem se rozhodl si udělat malý test.

K dispozici máme připravené testovací prostředí, zajímá mě ostrost/kresba ve středu a na kraji a bokeh. Konkrétně zde bojují Nikkor AF-S 18-70/3.5-4.5 DX IF ED vs. Tokina 28-70/2.8 ATX PRO. Tokina je v testu vždy na levé straně pokud není zmíněno jinak. Testovací scéna vypadá takto:


Začínáme: 50mm ohnisko, clona 4.5

Nejprve se podívejme na střed obrázku, místo kam bylo ostřeno:

Tokina 4.5       vs       Nikkor 4.5

Tokina nám vychází ostřejší. Není se čemu divit, objektiv je více zacloněn. Pokud ale koukneme na krajní část zjistíme, že zde už je situace velmi podobná, naopak nikkor ukazuje svou sílu:

Tokina 4.5       vs       Nikkor 4.5

Ještě přidáme bokeh, který je věcí subjektivního vkusu:

Tokina 4.5       vs       Nikkor 4.550mm ohnisko, clona 7.1

Opět nejprve střed obrázku, tedy kam bylo ostřeno:

Tokina 7.1       vs       Nikkor 7.1

Krajní část:

Tokina 7.1       vs       Nikkor 7.1

Na této cloně je tedy boj poměrně vyrovnaný. Tokina kraluje ve středu, nikkor je komplexnější a obraz je rovnoměrně ostrý v celé ploše.


50mm ohnisko, clony 2.8 a 4

Zde již jen ukázka srovnání clon Tokiny. Opět nejprve střed obrázku, tedy kam bylo ostřeno:

Tokina 4.5       vs       Tokina 4


Tokina 4.5       vs       Tokina 2.8


Clona 2.8 je zde na hranici užitelnosti. Osobně jsem ji parkrát užil a dopadlo to lépe než zde. 4ka je stále ještě v normě.


70mm ohnisko, clona 5.6 a 7.1

Situace stejná jako minule, jelikož rozložení ostrosti je defakto stále stejné, ukážeme si již pouze středo:

Tokina 5.6       vs       Nikkor 5.6

Zde vidíme, že na dlouhém ohnisku je Tokina výrazně lepší než nikkor. Zkusíme tedy ještě více zaclonit:

Tokina 7.1       vs       Nikkor 7.1

Stejná situace, Tokina jasně vede. Zkusme si tedy najít snímky, kde bude obrazový výkon srovnatelný:

Tokina 3.5       vs       Nikkor 5.6

A to stále ještě můžeme říci, že má Tokina navrch.
FAQ

Proč nejsou oba obrázky naprosto stejně veliké? Protože je Tokina o cca 2-3 cm delší objektiv. Její přední člen byl o něco blíže. Scéna byla svícená bleskem SB-800 o strop + denní světlo z pravé strany přes difuzér. Cílem bylo dosáhnout podobných světelných podmínek pro oba objektivy.

Proč má každý jiné barvy? Režim vyvážení bíle byl nastaven na blesk, barevnost je tedy pouze důsledek práce skla + UV filtru, případně spolupráce skla s tělem (Nikon D70).

Veškeré obrázky jsou 100% výřez z originálů, žadné úpravy.

Závěr

Každý objektiv má své silné a slabé stránky. Tokina má své přednosti, Nikor kompaktnost a váhu. Jsem rád, že jsem si připoměl, proč mám doma oba dva. :)

V čem byl test špatně...

Ve skutečnosti je Nikkor ostřejší a defakto lepším sklem (ano, nemá 2.8, proto tokinu stále mám). Při testu jsem si neuvědomil, že jse se dostal na kritické časy závěrky. Většina snímků byla pořízena na čas cca 1/30 ze stativu. Tyto časy jsou velmi ošemetné, protože se zde uplatní otřes fotoaparátu způsobený sklopením zrcátka (ano, už víme proč závidíme Canonu možnost si jej předklopit). Tokina je o hodně těžší objektiv než nikkor, vliv otřesu na ni byl tedy výrazně menší a proto vyšla lépe. Při užití blesku a času 1/250 a výše je tomu přesně opačně. Omlouvám se za mystifikaci a děkuji čtenářům fora fotoaparat.cz sekce nikon za podnět k přezkoumání testu.Odkazy na kvalitní recenze:

Žádné české dle mého soudu neexistují, takže alespoň toto:
steves-digicams.com
dpreview.com
dcresource.com


...případné dotazy na mou osobu zde a pokud Vás zajímá co fotím tak mrkněte na mé stránky. .