Druhá část - Ukázka srovnání dvou fotoaparátů
(Minolta Dimage X vs Panasonic Lumix DMC-FZ2E)Úvod

Tato část slouží k praktické demonstraci, jak ošemetné jsou papírové předpoklady jednotlivých fotoaparátu (tedy údaje na které se většina uživatelů zaměřuje). Jak může být propastný rozdíl v obrazové kvalitě dvou aparátů a v neposlední řadě se jedná o demonstraci některých termínů použitých v první části, možností těchto mašinek a specifických vlastností...

Jdeme na to!

Proti sobě nám zde stojí dva 2 Mpx fotoaparáty: Minolta Dimage X vs Panasonic Lumix DMC-FZ2E (poměr velikostí obrázků jsme volil co nejbližší k realitě). Pro ilustraci dodejme, že minolta má na výšku 7 cm.
Výběr aparátu pro test byl velmi jednoduchý: Oba jsou přístroje představující extrém ve stejné kategorii a oba mám doma :o). Základní rozdíly mezi Minoltou (dále jen Minolta Dimage X) a Panasonicem (dále pouze Panasonic Lumix FZ2) jsou následující:
  • Minolta Dimage X je malý kovový elegantní přístroj zatímco Panasonic Lumix FZ2 je větší plastový přístroj klasického střihu.
  • Panasonic Lumix FZ2 má 12x násobný zoom realizovaný optikou firmy Leica s světelností F2.8 v celém rozsahu a navíc s optickou stabilizací (tím se chlubí jen velmi málo objektivů obecně...) zatímco Minolta Dimage X má pro digiťák klasický 3x optický zoom se světelností F2.8-3.6 (tedy standard).
  • Minolta Dimage X je plně automatický přístroj, Panasonic Lumix FZ2 obsahuje pokročilé manuální funkce.
  • Minolta Dimage X disponuje displayem a optickým průhledovým hledáčkem, Panasonic Lumix FZ2 má krom velkého displaye i EVF (Electronic View Finder), tedy "napodobeninu" hledáčku skutečné zrcadlovky realizovanou 2. displayem.
  • Panasonic Lumix FZ2 disponuje klasickým zoom-mechanismem, zatímco Minolta Dimage X používá velmi unikátní "periskopovou" konstrukci optiky (klikněte na obrázek Minolta Dimage X a uvidíte více...).


A co oba naopak spojuje?
  • 2Mpx snímač
  • Použití SD (Secure Digital) karet.
  • Oba používají speciální Li-ion akumulátory a balení obsahuje lehkou rychlonabíječku.
  • Oba patří(ly) ve své třídě k top-modelům avšak každý z jiného důvodu.


Začínáme aneb malý kvíz... :o)

Na začátek našeho testování Vám ukáži 2 obrázky (Snímek 1 a Snímek 2, dále zatím nescrolujte!!), jedná se o zmenšeniny základního testovacího snímku, který jsem použil (výhled z balkóna). Vezměte si pokud možno papír a tužku (bude toho více) a tipněte si: Který snímek zhotovil dle Vašeho úsudku který fotoaparát. Na konci článku bude rozuzlení tajenky :o). Pro úplnost jen dodám, že oba snímky byly pořízeny v nejvyšší možné kvalitě na plnou automatiku.

Snímek 1

Snímek 2

Máte svého favorita?? Raději si svůj tip někam poznamenejte... protože pokračujeme dál...Následuje stejná dvojice snímků avšak upravených na PC (tedy ekvalizace barev + doostření). Opět je vaším úkolem určit, který foťák byl u zrodu kterého snímku. Podotýkám, že není vhodné porovnávat s předchozí dvojící!!

Snímek A

Snímek B

Máte, pokuste si výsledek jak prvního tak druhého odhadu zapamatovat až do konce tohoto textu (případně si jej někam poznamenejte).

U druhé dvojice už asi bylo rozhodování těžší, protože oba snímky byly zpracované identicky a lidově řečeno prokoukly.Testujeme

Nyní si testovací snímek prohlédneme podrobněji, následující obrázek ukazuje výřez snímků obou aparátů zvětšené na 150%.

Panasonic Lumix FZ2


Minolta Dimage X

Jak již bylo zmíněno, oba obrazy byly pořízeny na plnou automatiku. Z letmého pohledu lze konstatovat, že snímek z Panasonic Lumix FZ2 je sice mírně přepálený (jas), avšak detailnější, ostřejší a neobsahuje tak znatelné artefakty aberace (modré okolo komínů). Není divu, srovnáme-li průměr čoček aparátu, je jasné, že možnosti Minolta Dimage X jsou velmi limitované.

Testujeme zoom

Aby to bylo spravedlivé budeme testovat kvalitu 3x násobného zoomu u obou aparátu a jako obvykle začneme kvízem (poslední slibuji!). Opět dvojice snímků (tentokrát již rovnou upravených) a opět stejný úkol:

Snímek X

Snímek Y

Máte? Výborně ... opět zapamatujte či poznamenejte... a nyní se tomu jdeme podívat pod pokličku.

Zde vidíme náhled na oba neupravené snímky v měřítku 100%, komentáře není třeba. Panasonic jednoznačně ukazuje svoji sílu... nebo možná Leica :o). Jen dodám, že oba snímky byly v rámci objektivity pořízeny za použití stativu.


Minolta Dimage X


Panasonic Lumix FZ2A to ještě musíme konstatovat, že jsme stále na začátku jeho možností... následující obrázek ukazuje, že kvalita zoomu objektivu Panasonic Lumix FZ2 je opravdu fantastická. Následující snímek ukazuje výřez obrazu 12x zoom, pořízeného z ruky!!
Pro lepší ilustraci ukázka o jakou část původního obrazu se jedná (červená oblast):Závěr, rozuzlení tajenek

Možná Vás napadá o čem celý tento článek je? Jedná se o reklamu na Panasonic, či se autor chtěl pochlubit tím, že vlastní více fotoaparátů? Nikoliv... cílem tohoto textu bylo poukázat, že ač kvalitativně velmi rozdílné přístroje mohou v rámci běžných potřeb spolehlivě uspokojit téměř rovnocenně. Snímky 1,2,A,B,X,Y jsou typické zmenšeniny, které si lidé prohlížejí na emailu či na kterých ukazujete svým známým kde jste byli. Rozlišení Vašeho monitoru je vzhledem k dnešním fotoaparátu ve skoro stejném poměru jako originální snímky (pořízené pro tyto pokusu) a snímky, u kterých jste tipovali původ.

Minolta Dimage X a Panasonic Lumix FZ2 jsou co se týče kvality na přesně opačných koncích stupnice. Panasonic Lumix FZ2 je jeden z nejlepších 2 Mpx foťáků, Minolta Dimage X dosahuje průměrného či mírně podprůměrného výkonu (upozorňuji, že v 2 Mpx existují mnohem horší kusy!!). Minolta Dimage X jsem si zakoupil proto, že jsem chtěl mít foťak vždy při sobě, postupem času jsem ovšem zjistil, že bych rád i něco tvořil. Volba padla na Panasonic Lumix FZ2. Neřeším tedy už dilema, který si koupit , ale který přístroj si na danou akci, koncert, dovolenou vzít... :o)

Doufám, že Vás tento text něčím obohatil a třeba i trošku pobavil, následuje slíbené rozuzlení kvízů: tak tedy snímky 1, A a Y pořídila Minolta Dimage X a 2, B a X Panasonic FZ2E. Tak co, trefili jste se? Já osobně při dopisování článků jsem se raději podíval na originál. :o)

Pokud si prohlídneme původní testovací snímky (viz níže), asi dospějeme k závěru, že fotka z Minolta Dimage X je "hezčí". Ano Minolta Dimage X (a mnoho automatů) produkuje barevně "líbivější" snímky. Nicméně skutečné barvy scény byly ty co podává Panasonic Lumix FZ2, i když je snímek přeexponován. Z toho vyplívá následující: Lepší fotoaparát nemusí na první pohled (tedy zmenšenina, náhled na monitoru) podávat hezčí snímek. Předpokládá se, že si sám fotograf snímek doostří, případně barevně upraví.


Link na původní obrázky: Panasonic Lumix FZ2 a Minolta Dimage X (původně TIFF, z důvodu velikosti konvertovaný na 5% JPEG).
Odkazy na kvalitní recenze:

Žádné české dle mého soudu neexistují, takže alespoň toto:
steves-digicams.com
dpreview.com
dcresource.com


...případné dotazy na mou osobu zde a pokud Vás zajímá co fotím tak mrkněte na mé stránky.