Devátá část - Tokina 28-70/2.8 vs Nikkor 18-70/3.5-4.5Úvod

Pokud se člověk jednoho dne rozhodne, že by si chtěl zařídit improvizovaný ateliér zpravidla narazí na velmi malou možnost sehnat někde jakékoliv informace co a jak se má dělat se světly. Svícení je alfou i omegou ateliérové fotky, bez dobrého světla to prostě nejde. Tenhle "článek" se bude zabývat focením s jedním bezdrátově řízeným TTL zábleskem (konkrétně Nikon SB-800 řízený komanderem D70, nicméně identické výsledky lze dosáhnout jak s jinými TTL systémy Canon či Sigma, tak s manuálními blesky (po patřičném laborování a nastavování expozice)) v různých kombinacích s destníky či bez.

Update: Na konci jsem ještě přidal malý navod, jak si postavit softbox za cca 300,- na experimenty.Co máme k dispozici?

Není toho mnoho, nestálo to mnoho... :)

  • Nikon D70 - tímto budeme fotit a řídit blesk. Foťák je odpalován dálkově. Clona 5,6, čas 1/160, iso 200, white - auto, blesk v commander módu.
  • Nikon SB-800 - tento blesk nám bude blýskat. Nastaven na remote TTL s difusním nástavcem a rozptylkou (14mm).
  • Držák - drzí blesk, případně deštníky.
  • Stříbrný deštník - originál foto deštník, cena cca 800,-.
  • Stříbrný poloprůhledný deštník "bankrot" - velmi nekvalitní deštník koupený za směšnou cenu. Na rozdíl od fotodeštníku neodráží 100% světla a lze jím svítit skrz. Vnitřní strana je šedostříbrná, vnější velmi světle modrostříbrná, cena cca 50,-.
  • Odrazka 5-IN-1 - ve funkci difuzéru. Pomocí této odrazky vytvoříme improvizovaný softbox.


No a jak to dopadlo?

Nebudeme to protahovat, jdeme se podívat na výsledky:
Než začneme, bude dobré si nastínit, jak celá situace vypadá. Pro jistotu jen zopakuji, že vše (pokud není uvedeno jinak) je focené na f5.6, 1/160 a ISO 200.Obrázek číslo jedna zachycuje původní osvětlení místnosti, čas je v tomto případě 1/2s. Pro další pozorování doporučuji sledovat stíny pod bradou (krk) a místa kolem reproduktoru.Zde máme přímý záblesk. Na první pohled je vidět dobré pokrytí prostoru světlem, na druhý vidíme velmi výrazné stíny.Tento obrázek zachycuje užití stříbrného deštníku. Tvrdé a velmi směrové světlo. Dalo by se říci, že až agresivní a dynamické. Stíny ovšem již znatelně méně ostré oproti přímému záblesku. Dvojité stíny u reproduktoru mohou mít více příčin, nerovnoměrný odraz od deštníku nebo již odražené světlo od okolních zdí a předmětů.Polopropustný deštník (odraz) nám navazuje na stříbrný. Světlo je měkčí a rovnoměrnější (pravděpodobně díky odrazu světla, které prošlo skrz deštník). Stíny jsou již uhlazené a neagresivní. Oproti očekávání zde není problém s rozhozením bílé barvy díky barevnosti deštníku.Polopropustný deštník (světlo skrz) nám již téměř potlačil stíny. Světlo již je velmi měkké. Začíná se podobat softboxu.A nakonec zde máme velmi improvizovaný otevřený softbox (blesk skrz difuzér), světlo je rovnoměrné a měkké.
Závěr

Ten si každý musí již udělat sám... Každé světlo se hodí na jiný účel. A možná někoho napadla otázka, proč jsem fotil zrovna v tomto prostředí a této konkrétní póze. Honba za světlem totiž není nic jiného než snaha vyprodukovat to, co máme k dispozici každý den venku v umělých podmínkách. A jak tedy vypadá ono "správné" světlo v této místnosti? Takto...


Odkazy na kvalitní recenze:

Žádné české dle mého soudu neexistují, takže alespoň toto:
steves-digicams.com
dpreview.com
dcresource.com


...případné dotazy na mou osobu zde a pokud Vás zajímá co fotím tak mrkněte na mé stránky. .